Plan rozwoju Trzebieży do 2013 roku

TRZEBIEŻ

Trzebież jest osadą położoną w Województwie Zachodniopomorskim, w Powiecie - Police, w Gminie - Police. Zlokalizowana jest na północ od miasta Police, na skraju Puszczy Wkrzańskiej nad Zalewem Szczecińskim . Trzebież od Morza Bałtyckiego drogą wodną (najkrótszą) oddalona jest o 25 km. Natomiast lądową ok.150 km. i od Szczecina 30 km. Trzebież, chociaż administracyjnie tworzy całość to jednak składa się z dwóch odrębnych części : Małej i Dużej Trzebieży, oraz Osady Mazańczyce i Pienice, mieszka tu około 2 000  mieszkańców. Z osadą sąsiadują dwie sztuczne wyspy: Chełminek i Refulacyjna - utworzone z materiałów powstałych z pogłębienia toru wodnego Szczecin - Świnoujście.

Funkcjonuje  tu Centralny Ośrodek Żeglarstwa Morskiego z przystanią jachtową,  w której adepci sztuki morskiej z całego kraju zdobywają wiedzę i umiejętności w tejże branży,  zaś zaawansowani zdobywają szlify kapitańskie. Centralny Ośrodek Żeglarski jest największą w Polsce Szkołą Żeglarską. Organizuje kursy szkoleniowe i turystyczne po Zalewie Szczecińskim i Morzu Bałtyckim. Stąd też wypływają jachty na cały niemalże świat. Ośrodek jest armatorem znanych jachtów i wielu jednostek szkoleniowych.

 

COŻ Trzebież

"Kapitan Głowacki "

"Zbigniew Boloński" "Jurand" "Śmiały "
W Centralnym Ośrodku Żeglarskim szkolili się i pracowali min. kpt. J.Mączka, kpt. H. Jaskuła, kpt. K. Jaworski. Obecnie szkolenie odbywa się na kursach stacjonarnych i rejsach morskich. na brygantynie "Kapitan Głowacki" i innych mniejszych jednostkach. Równocześnie organizowane są tutaj także imprezy sportów wodnych min. Etapowe Regaty Turystyczne i inne. Więcej informacji na oficjalnej stronie COŻ Trzebież

Ważnym elementem jest również morskie przejście graniczne oraz kursujące statki turystyczne i wolnocłowe. Miejscowość posiada połączenie kolejowe, gdzie Trzebież jest stacją końcową - linia zawieszona od 30.09.2002. (więcej na temat linii kolejowej Szczecin - Trzebież, fotoreportaż z  okazji 93-lecia doprowadzenia kolei do stacji Trzebież Szczeciński, w dniu 15 marca 2003 r.) Ponadto posiada komunikację autobusową samorządową z Policami i Nowym Warpnem oraz PKS z Policami, Nowym Warpnem i Szczecinem.


Zalesie - siedziba Nadleśnictwa Trzebież
 

Trzebież położna  jest na skraju Puszczy Wkrzańskiej.  Na terenie puszczy 80% drzewostanu stanowi sosna, ponadto występują tu :dęby, buki, olchy, brzozy i świerki. Najstarsze sosny liczą około 170 lat i znajdują się przy drodze z Trzebieży do Brzózek. Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Trzebież z siedziba w Zalesiu znajdują się bardzo atrakcyjnie położone jeziora: Karpino, Piaski, Solsko, Nowowarpieńskie, Myśliborskie Małe i Wielkie, Bartoszewo, Głębokie i Świdwie. W rejonie jeziora Świdwie znajduje się Rezerwat Ornitologiczny "Świdwie" oraz Stacja Ornitologiczna Polskiej Akademii Nauk. W Puszczy Wkrzańskiej zachowane zostały naturalne jej fragmenty pozostawione jako zespoły przyrodnicze. Jednym z takich zespołów przyrodniczo - krajobrazowych jest wyspa " Dębina". W rejonie Leśnictwa - Siedlice znajduje się Pomnik Przyrody - dąb Bogusława X. Ze zwierząt najwięcej jest tu jeleni, saren dzików i danieli. Z ptaków: orzeł bielik, żurawie, czaple i kanie. I oczywiście jest tu raj dla grzybiarzy. Działają tu także Koła Łowieckie


Głaz znaleziony w trzebieskim lesie z napisem z 1897 r.
"Pommrischer Forstverein 1897" - Pomorski Związek Leśny

 2 km od lądu w kierunku pn.- wsch. znajduje się sztuczna wyspa Chełminek o pow. 8 ha. Około 250 lat temu w rejonie wyspy była mielizna ok. 2 m głęboka, stąd dla ostrzeżenia statków ustawiono latarnię. W miarę rozwoju żeglugi i powiększania się głębokości zanurzenia statków płynących torem wodnym Szczecin - Świnoujście, tor wodny został pogłębiony. Muł wywożono na miejsce dawnej mielizny i w ten właśnie sposób powstała wyspa Chełminek - 1,5 m n.p.m. z portem dla barek i mniejszych jednostek. Mieszkał tutaj latarnik z rodziną, obsługujący światła toru wodnego.         
Wyspę upiększa starodrzew (brzozy, lipy, wiązy). Obecnie miejsce latarni zastąpiły tzw. bramy torowe. Są to zespoły budowli wznoszone w formie latarni morskich. Tor wodny między latarniami jest odpowiednio pogłębiony i tym szlakiem bezpiecznie może płynąć  statek o zanurzeniu do  9 m.

Biorąc pod uwagę położenie geograficzne i związane z tym walory turystyczne oraz możliwość zatrzymania się w miejscowym hoteliku lub na terenie noclegowni w Centralnym Ośrodku Żeglarskim - to Trzebież jest miejscowością nadającą się na plenery malarskie i wypoczynek z dala od zgiełku wielkich miast. W dawnych latach corocznie w Trzebieży odbywały się imprezy organizowane przez Towarzystwo Społeczno - Kulturalne powiatu Szczecin.


1 


1


Co roku również tradycyjnie odbywają się Trzebieskie " Neptunalia " (z reguły na przełomie lipca i sierpnia ). Związane jest to z zakończeniem Międzynarodowych Regat Etapowych, które odbywają się na Zalewie Szczecińskim, a Trzebież jest ich metą.

 

Jednym z ważniejszych zabytków Trzebieży jest kościół zbudowany w 1745 r., odrestaurowany po wojnie. Posiada on wieżę z dwiema kondygnacjami murowanymi i trzecią drewnianą, ozdobioną snycerką. Wieżę wieńczy ośmioboczna latarnia z iglicą i krzyżem na kuli (prawdopodobnie przedziurawionej, patrz foto.), który zastąpił wcześniejszą metalową chorągiewkę. (więcej >>)

 Trzebież od najdawniejszych czasów do chwili obecnej związana była i jest z gospodarką rybacką z racji swego położenia nad Zalewem Szczecińskim. Atrakcją  jest  port rybacki  z łodziami rybackimi i sprzętem służącym do połowu ryb na Zalewie Szczecińskim. Mieści się tu Baza Rybacka "Certa- Trzebież", skupiająca największą  liczbę rybaków poławiających na tych wodach. Można przy okazji kupić tu świeżo złowione ryby. Najczęściej łowione ryby  to: sandacze, okonie, leszcze, plocie i węgorze.


Panorama portu rybackiego

W głębi za portem rybackim stoi Yacht Stocznia "Ladzińscy", gdzie budowane są na zamówienie: łodzie kabinowe, wędkarskie, sportowe,  jachty motorowe i  żaglowe oraz wiele innych modeli jednostek pływających.

Jest też miejsce, gdzie cumuje statek ratownictwa morskiego wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia służące do tego celu z dobrze przeszkoloną załogą.

"Monsun"  

 

 

Na terenie osady jest wiele sklepów różnej branży, apteka, poczta, szkoła, przedszkole, Urząd Celny, Kapitanat Portu, Straż Graniczna oraz Ośrodek Szkolno - Wychowawczy. Restauracja z zapleczem hotelowym. W okresie letnim czynna smażalnia ryb, kawiarenka, gdzie można zjeść lody, wypić kawę. Tawerna nad samym zalewem, z okien, której można podziwiać przepływające statki i łodzie.

Restauracja "Portowa"

Tawerna "Afrakta"

Smażalnia "Delfin"

A w miejscowych wędzarniach kupić wędzonego węgorza, jeszcze ciepłego i aromatycznego. Nieco dalej od centrum osady, za Małą Trzebieżą wynająć można sobie kemping - bungalow z wszelkimi wygodami. Wieczorem zaś wybrać się na spacer wzdłuż nabrzeża i podziwiać bujające się na falach zacumowane jachty i łodzie.