Blokada toru wodnego Szczecin-Świnoujście
na Zalewie Szczecińskim 

 

29 kwietnia 1994 roku o godzinie 14 ponad 150 rybaków zalewowych z Trzebieży, Lubinia, Wolina, Kamienia Pomorskiego, Wapnicy, Stołczyna oraz Dąbia, którzy w tym dniu przypłynęli  swoimi łodziami do Trzebieży,  zablokowali  tor wodny Szczecin - Świnoujście oraz port w Trzebieży. Bramę torowa nr 4 blokowało 25 jednostek pozostałe blokowały północne i południowe wejście do portu.

 Akcja protestacyjna nastąpiła po decyzji dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie z dnia 13 kwietnia tego roku, nakazująca rybakom łowiącym za pomocą żaków wystawiania tylko połowy ilości sprzętu w okresie od 16 kwietnia do 10 maja. W tym czasie również obowiązywać miał zakaz połowu sandaczy, a rybacy musieliby codziennie wybierać ryby i uwalniać sandacze z wystawionych sieci. Decyzja ta jak stwierdzili rybacy była niezgodna z ustaleniami, jakie postanowiono w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w Warszawie 25 kwietnia o tym, że rybacy będą mogli wystawiać cały sprzęt. Tymczasem 28 kwietnia nadeszła z ministerstwa odpowiedź utrzymująca w mocy decyzje dyrektora Urzędu Morskiego z 16 kwietnia.

Około 2 w nocy po negocjacjach i podpisaniu porozumień przez ówczesnego dyrektora UM w Szczecinie Józefa Gawłowicza i prezesa Zrzeszenia Rybaków Zalewu Szczecińskiego, Kamieńskiego i Jeziora Dąbie Mieczysława Szeląga, odblokowano tor wodny na Zalewie Szczecińskim i port w Trzebieży.

 

Sorry, your browser doesn't support Java(tm).

 


Wejście południowe


Wejście północne


Brama torowa nr 4